NİHAN KARACAMEYDAN İNCEMEHMETOĞLU

PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. Teknoloji ve Ar-Ge Direktörü

Nihan KARACAMEYDAN İNCEMEHMETOĞLU, 1982 yılında Çankırı’da doğmuştur. Lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Selçuk Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü’nde, 2005 yılında tamamlamıştır. 2005-2008 yılları arasında uzaktan algılama, görüntü işleme coğrafi bilgi sistemleri ve fotogrametrik harita üretimi bilişim altyapılarının oluşturulması, algoritmalar ve analizler üzerine özel sektörde görev almıştır. 2008-2011 yıllarında özel sektörde, coğrafi bilgi sistemleri temelli web tabanlı otomasyon sistemlerinin geliştirilmesi, kurulması ve işletilmesi konularında farklı kamu  kurumu ve özel kuruluşların projelerinde proje yöneticiliği yapmıştır.

2008 yılında Project Management Institute’den yazılım proje yöneticiliği eğitimi almıştır. 2011 yılında Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı(AFAD)’nda Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi kurulumunda mühendis devamında grup başkanı görevlerini üstlenmiştir. AFAD’da bu dönemde Afet Yönetimi Karar Destek Sistemi (AYDES), uzaktan algılama yazılımı, gerçek zamanlı görüntü aktarımı, uydu haberleşmesi, erken uyarı sistemleri, insan hareketlerinin gerçek zamanlı izlenmesi, Haber Alma Yayma Sistemi projelerinin proje yöneticiliği ve takım liderliği görevlerini yürütmüştür. Bu projeler ile ilgili ulusal ve uluslararası saha çalışmaları, sunumlar, yayınlar ve faaliyetlere çok sayıda katkı sağlamıştır.

Ocak 2022-Temmuz 2023 tarihleri arasında AFAD Bilgi Sistemleri ve Haberleşme Dairesi Başkanlığı görevini yürütmüştür. Bu görev sırasında, AFAD bünyesinde iç kaynaklarla geliştirilen Karar Destek Sistemi modernizasyonu, ITIL ve Agile entegrasyonu konularında katkılar sunmuştur. Erken uyarı sisteminin (CMAS ve siren bildirimleri) ülke genelinde devreye alınması, JEMUS entegre kesintisiz ve güvenli haberleşme projeleri AFAD bünyesinde gerçekleştirdiği önemli projeler arasındadır. Temmuz 2023 itibariyle PTT Teknoloji’de Teknoloji ve AR-GE Direktörü olarak görevine devam eden Nihan KARACAMEYDAN İNCEMEHMETOĞLU, PTT Teknoloji bünyesinde yürütülen yazılım ve sistem entegrasyon projelerini yürütmektedir. PTT Teknoloji’nin ürün sahibi olduğu Türkiye’nin MAAS (Mobility as a Service) Platformu, TRota uygulamasını geliştiren teknik ekibi yönetmektedir.