Dr. EJDER ORMANCI

DNO Değişim Yönetim Danışmanlık, Kurucu & Değişim Lideri I Parabol, Strateji & İş Geliştirme Danışmanı

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi & İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Ejder Ormancı, Marmara Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik Yüksek Lisans, İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programlarını tamamlamış, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi Doktorası yapmıştır. Doktora tez konusu: “Kurumsal İletişim Uygulamalarının Müşteri Memnuniyetine Etkisinde Kurumsal İtibarın Aracı Rolü: Toplu Taşıma Şirketleri Örneği” dir. 2022’de Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde Misafir Öğretim Görevlisi olarak “Örgütsel Davranış” ve “Etkinlik Yönetimi” dersleri vermiştir.

Halen 2008’de kurduğu DNO Değişim Eğitim İletişim Yönetim Danışmanlık Hizmetleri’nde Kurucu & Değişim Lideri; finansal yönetim danışmanlığı ve sürdürülebilirlik projeleri alanında 2021’den buyana İngiltere’de faaliyet gösteren GMO Yönetim Danışmanlık’ta İcra Kurulu Üyesi, dünyada 11 ülkede 50+ şehirde aktif olarak daha sürdürülebilir, güvenli ve erişilebilir mobilite için çalışan PARABOL’ de Strateji ve İş Geliştirme Danışmanı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Management Center Türkiye (MCT) kadrosunda danışman olarak görev yapmaktadır. Ayrıca dijital pazarlama, finansal teknolojiler, ödeme yöntemleri, e-ticaret, perakende alanında faaliyet gösteren çeşitli işletmelerde İş Ortağı & Danışman & Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak proje bazlı çalışmalar yürütmekte ve görevler üstlenmektedir.

Bir süredir ağırlıklı olarak yurt dışında, özellikle ODKA (MENA) Bölgesi’nde, İngiliz Devletler Topluluğu Ülkeleri’nde ve Balkanlar’da ve o ülkelerden tetiklenen şekilde Türkiye’de iş ve strateji geliştirmeye odaklı çalışmalar yürütmekte, akademisyen olarak yurt içi ve dışında çeşitli üniversitelerde gerek akademik ve gerekse reel sektör kaynaklı tecrübelerini gençlere aktarmaya gayret etmektedir. Haftalık ve aylık olarak yayınlanan çeşitli sektörel gazete ve konu odaklı dergilerde köşe yazıları yazmakta, LinkedIn’de düzenli olarak yazılar kaleme almaktadır. İki ayrı kitap hazırlığı üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Tarih, siyaset, değişim yönetimi felsefesi, sürdürülebilir, dirençli ve çevik değişim dönüşüm liderliği alanlarında süregelen çalışmaları vardır. Yaşamını ve çalışmalarını ağırlıklı olarak yurt dışında ve kısmen Türkiye’de sürdürmektedir.

Kariyerine lise yıllarının yaz aylarında kırtasiye işletmeciliği yaparak başlamış, üniversite yıllarında tekstil sektöründe ticaret, özel ders eğitmenliği ve organizasyonu, hizmet sektöründe işletmecilik, TV prodüksiyon sektöründe yapımcı temsilciliği gibi işler yapmıştır. Üniversite sonrası dönemde, profesyonel kariyerine, o yılların en büyük Reklam Ajansı olan Cenajans Grey’ de Müşteri Temsilcisi, dünyaya yemek kuponu fikrini ilk defan sunan Ticket Restaurant (Edenred)’ in Türkiye ofisinde Özel Müşteriler Müdürü, aynı sektörde dünyada ilk kez Türkiye’de çipli akıllı kartlarla işlem yapan Multinet’in iki kurucusundan biri olarak Satış ve Pazarlama Direktörü gibi pozisyonlarda görevler üstlenerek devam etmiştir. Dünyadaki Konica Minolta birleşmesi döneminde ülkemizde dokümantasyon teknolojileri alanında faaliyet gösteren bu markaların temsilciliğini yapan şirketlerde Pazarlama Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev almış, kurumsal ödeme sistemleri sektöründe dünyada ilk defa mobil ödeme sistemi ile hizmet veren WinWin’ in Kurucu Genel Müdürü, Hissedarı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmıştır. WinWin ile o dönemde banka ve cep telefonu bağımsız hizmet veren ilk mobil ödeme sistemi olan Global Payment sisteminin kuruluşuna destek vermiştir. Bugün kapıya teslim elektronik market şeklinde faaliyet gösteren İstegelsin markasını çok kategorili bir e-ticaret sitesi olarak kurmuş, markayı iki yılda Türkiye’de faaliyet gösteren e-ticaret siteleri içinde 4. en büyük kapasiteye ulaştıran ekibe liderlik etmiştir. 2008 yılında kurduğu değişim yönetimi danışmanlığı markasıyla ülkemizin önde gelen kurumlarına, Stratejik Yönetim, İş Geliştirme, Kurumsal İletişim, Pazarlama & Satış, Halkla İlişkiler & Tanıtım, Müşteri İlişkileri, Uluslararası İlişkiler, Kamu İlişkileri, İtibar Yönetimi, Değişim, Dönüşüm, Çeviklik, İnovasyon ve Sürdürülebilirlik Yönetimi gibi alanlarda danışmanlıklar yapmıştır. Bu dönemde pek çok farklı sektörde ve bilhassa Toplu Taşıma Sektöründe faaliyet gösteren bazı firmalarda danışmanlık projeleri yürütmüş, Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı, İcra ve Yönetim Kurullarında Yönetişim Danışmanı olarak çalışmıştır. Toplu ulaşım sektöründe faaliyet yürüten Kayseri Ulaşım A.Ş. ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi bağlı kurumu İETT’de Genel Müdür Başdanışmanlığı yapmıştır. 2018 – 2020 yıllarında Türk Kızılay’da Kurucu Bağış Yönetimi Direktörü olarak görev almıştır.