JAN COOLS

Be-Mobile CEO & Kurucusu

1975 doğumlu olan Jan Cools, Toulouse Ulusal Politeknik Enstitüsü ve Leuven Üniversitesi'nden, Bilgisayar Bilimleri alanında İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Vlerick Management School'da MBA yaptıktan sonra, Belçikalı araç telematiği şirketi Acunia'da Satış Direktörü oldu.

2003 yılında akıllı ulaşım sistemleri için, üyeleri yenilikçi AUS hizmetlerinin yaygınlaştırılması konusunda iş birliği içindeki önde gelen Belçika karayolu yetkilileri, araştırma enstitüleri ve telematik şirketlerinden oluşan Belçika platformu olan “ITS Belgium”u (www.its.be) kurdu.

Jan 2006 yılında, bağlantılı araçlar kullanarak trafik sıkışıklıklarının izlenmesine odaklanan akıllı hareketlilik şirketi Be-Mobile'ı kurdu. Bugün Be-Mobile, akıllı şehir trafiği yönetimi, yolcu bilgilendirme hizmetleri, elektronik otoyol ücreti toplama, filo yönetimi, otopark ve toplu taşıma için mobil ödeme çözümleri sunmak üzere bağlantılı araç ve trafik platformunu işletmektedir.

Son yıllarda Be-Mobile, Hollandalı bir şirkete ait popüler bir hız kontrol radarı uygulaması olan Flitsmeister, önde gelen park ödeme uygulaması 4411 ve Fransız trafik şirketi Mediamobile dahil olmak üzere birçok başka şirketi satın aldı. Belçikalı bir telekom şirketi olan Proximus, çoğunluğa sahip yeni bir hissedar olarak 2016 yılında Be-Mobile’a dahil oldu. Merkezi Ghent’te olan Be-Mobile, yaklaşık 200 kişiyi istihdam etmektedir.