CELESTE GILMAN

Washington Eyaleti Ulaştırma Bakanlığı, Aktif Ulaştırma Bölümü, Stratejik Politika Yöneticisi

Celeste Gilman, ABD'de Smart Growth America tarafından Bütüncül Sokaklar (herkesin güvenli bir şekilde kullanabileceği sokaklar yaklaşımı) konusunda fark yaratan olarak ulusal düzeyde tanınmaktadır. Washington Eyaleti Ulaştırma Bakanlığı'nın Aktif Ulaşım Bölümü'nde Stratejik Politika Yöneticisi olarak görev yapmaktadır ve eyalet ulaşım projelerinde Bütüncül Sokaklar gerekliliğinin uygulanmasına öncülük etmektedir.

Ayrıca ulaşım talebini kontrol etmek ve daha fazla kişiye günlük seyahatlerinde yürüyüş, bisiklet sürme ve toplu taşıma imkanları sunmak için arazi kullanımını bir araç olarak kullanarak ve eyalet genelindeki ortaklarla iş birliği yaparak stratejik çabalara liderlik etmektedir. Celeste, Washington Eyaleti Ulaştırma Bakanlığı'nda Ulaştırma ve Arazi Kullanımı Politika Danışmanı ve Bölgesel Transit Koordinasyon Bölümü Müdür Yardımcısı da dahil olmak üzere birçok görevde bulunmuştur. Müdür Yardımcısı olarak, Sound Transit, diğer toplu taşıma acenteleri ve yerel şehirlerle iş birliği yaparak yüksek kapasiteli toplu taşıma ve çok modlu istasyon erişimini genişletmek için planlamacıları ve mühendisleri bir araya getirmiştir.

Celeste, Amerikan Konseyi’nin Professional Fellow's programına katılarak EGO Proje Direktörü'nü bisiklet ulaşımı konusunda yoğun bir mentorluk programına ev sahipliği yapmış, ardından 2019 sonbaharında Türkiye’nin Ankara şehrine giderek seçilmiş yerel ve ulusal liderlerle ve yetkililerle buluşmuş, belediye personeline eğitim vermiş ve üniversitelerde ve meslek birliklerinde konuşmalar yapmıştır. Celeste Washington Eyaleti Ulaştırma Bakanlığı'na katılmadan önce Washington Üniversitesi'nin ödüllü ulaşım talep yönetimi programlarını yönetmiş ve öğrencilerin, personelin ve öğretim üyelerinin kampüse yapacakları seyahatlerin %80'ini tek başlarına sürüş dışı modlarla yapmalarına yardımcı olmuştur.

Celeste, Hollanda'nın Delft şehrinde 1990'ların ortalarında yaşadığından beri insanların yürüyüş yapması ve bisiklete binmesi için toplulukları güvenli ve davetkar hale getirme konusunda tutkulu olmuştur.