ZEINA NAZER

CITIES FORUM Kurucu Ortağı | AUS İngiltere, Yol Kullanıcı Ücretlendirme Forumu Başkanı | AUS Arap (Orta Doğu/Kuzey Afrika, MENA Bölgesi) Genel Sekreteri

CITIES FORUM'un Kurucu Ortağı olan Zeina, Southampton Üniversitesi'nde Doktora Araştırmacısı ve AUS Birleşik Krallık Kullanıcı Davranışı Forumu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Zeina; KPMG, Parsons ve AECOM'da strateji, danışmanlık ve ulaştırma inovasyonu alanlarında 25 yıllık küresel bir deneyime sahiptir. Otonom araçlar, akıllı şehirler, yol güvenliği, yol ücreti ve otoyol ücret sistemleri, inovasyon ve girişimcilik konularındaki uzmanlığını, dünyanın dört bir yanındaki konferanslarda paylaşan Zeina, 100'den fazla makalenin yazarıdır.

Yol Güvenliği Standartları, Akıllı Hareketlilik, Akıllı Şehirler, Bağlantılı, Otonom, Paylaşımlı ve Elektrikli Araçlar, Sürdürülebilir Ulaşım ve kamu sektöründe küresel bir oyuncudur ve hükümetlere danışmanlık hizmeti vermektedir. Zeina; MENA Bölgesi, Avrupa, Güney Doğu Asya ve ABD'de Girişimcilik, İnovasyon, Büyüme Stratejisi ve Politikasında uzmanlaşmıştır.

ABD'de 7 yıl çalıştıktan sonra 2005 yılında Londra'ya taşınarak Arcadis ile M25 Tasarım-İnşaat Entegre Talep Yönetimi için uluslararası danışmanlık çalışmalarına liderlik etmiştir. Zeina ayrıca Deloitte ile Yeni Zelanda Otoyol Ücret Sistemi projesinin finansal tasarımına destek vermiş, Abu Dhabi Ulaştırma Bakanlığı için PMO'da Booz & Co'yu desteklemiş ve Dubai RTA için ulaşımın geleceğini şekillendirmiştir.

2021-2022 yıllarında Zeina, Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanlığı DfT'de Bağlantılı ve Otonom Araçlar Merkezi için Bağlantılı Otonom Araçların emniyetini değerlendirmeye yönelik araştırma projesini yönetmiştir.

Zeina; AUS Sistemleri Mimarisi üzerine Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) Teknik Çalışma Grubu TC204 WG1'in başkanlığını yapmıştır. Zeina ayrıca ABD'de Ulaştırmada Kadın (Women in Transportation, WTS) Yönetim Kurulu'nda Direktör olarak görev yapmıştır.

Zeina, MOBİL DÜNYA KONGRESİ'nde (MWC) "Otomotiv için İnovasyon" kategorisi Jüri üyesidir.

Zeina, Beyrut Amerikan Üniversitesi'nde İnşaat ve Çevre Mühendisliği alanında lisans, Austin’de Texas Üniversitesi'nde Ulaştırma Mühendisliği alanında yüksek lisans ve Chicago Üniversitesi'nde MBA yapmıştır. ABD'de lisanslı profesyonel bir mühendistir. Zeina şu anda otonom araçlar ve akıllı şehirler için LiDAR kullanarak emniyeti geliştirme konusunda doktora araştırmacısıdır ve CITIES FORUM ile sürdürülebilir topluluklar oluşturma stratejilerini keşfetmek için çalışmaktadır.