Prof. Dr. HALİM CEYLAN

Pamukkale Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

1968 yılında Denizli’de dünyaya gelen Halim Ceylan, 1990 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Denizli Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü Birincilikle bitirerek İnşaat Mühendisi Unvanı aldı. 1994 yılında YÖK’ün açmış olduğu sınavı başarıyla geçerek Yurtdışına Lisansüstü eğitim yapmak üzere devlet bursu ile gönderildi. İngiltere’nin Newcastle Üniversitesinde 1997 yılında "An Assessment of Maintenance Costs and Traffic on Motorways, Trunk and Principal Roads" başlığı altında çalışarak yüksek mühendis, 2002 yılında "A genetic Algorithm Approach to the Equilibrium Network Design Problem" konulu tezi ile Doktor unvanı alarak 2002 yılında Türkiye’ye döndü. 2002 yılında Yardımcı doçent, 2005 yılında Doçent, 2012 yılında Profesör unvanlarını aldı.

2004-2009 yılları arasında TÜBİTAK tarafından desteklenen “Genetik Algoritma ve Oyun Teorisi Yaklaşımları ile Şehir içi Trafik Yönetimi” başlıklı projeyi yürüttü. Halim Ceylan;  AUS,  Trafik  Planlama,  Akıllı  Trafik Kontrol Sistemleri ve Toplu Taşıma Optimizasyon konularında çalışmaktadır.

30’a yakın uluslararası indeksli dergilerde yayın, 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası bildiri ve bir kitap bölümü yazmıştır. Halim Ceylan’ın yapmış olduğu çalışmalar, 3000 civarında uluslararası yazar tarafından kaynak gösterilmiştir. Ulusal ve uluslararası bilimsel alanda en ön sıralarda bulunmaktadır. Çeşitli yayınları ve aldığı ödüllerle akademik ve profesyonel başarısını pekiştirmiştir.

İyi derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır.