Prof. Dr. AHMET YAZICI

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Robotik Anabilim Dalı Başkanı

Ahmet Yazıcı 2005 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde Doktora eğitimini tamamladı. 2007 yılında doktora sonrası araştırmaları için misafir araştırmacı olarak Ohio State Üniversitesi’nde, uluslararası otonom araç yarışı olan Darpa Urban Challenge-2007’e katılan OSU-ACT takım çalışmalarına katkıda bulundu. 2010-2015 yılları arasında otonom robotlar için ürün geliştirmesi yapan firmanın AR-GE Müdürlüğü görevini yürüttü.

Prof. Dr. Ahmet YAZICI, ESOGÜ Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi kurucusu olarak Yapay Zeka'nın farklı endüstriyel uygulamalarına yönelik Türkiye ve Avrupa’da sektör ile ortaklaşa Ufuk 2020, Ufuk Avrupa, TÜBİTAK proje fonları ile araştırma çalışmaları yürütmektedir. Bu faaliyetler ile merkezdeki IFARLAB (Intelligent Factory and Robotics Laboratory)’ın Avrupa’da olgun DIH (Dijital İnovasyon Hub) statüsü bulunmaktadır. Akıllı Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi, aynı zamanda Türkiye’de Yapay Zekâ, Veri Bilimi, Robotik ve bunlarla yakından ilişkili teknoloji alanlarında araştırma ve yaygınlaştırma faaliyetlerini koordineli yürütmek üzere kurulan Dijital İnovasyon İş Birliği Platformu’nun kurucu araştırma merkezidir.

Avrupa’da “Digital Industry” strateji dokümanlarında Yapay Zeka’nın endüstriyel uygulamaları alt bölümlerinde de katkılarda bulunan Prof. Dr. Ahmet YAZICI, mevcutta Ufuk Avrupa’dan 2023-2025 yılları için desteklenen -OPEVA - OPtimization of Electric Vehicle Autonomy- projesinin Türkiye yürütücülüğünü yapmaktadır.

2005 yılından beri ESOGÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmakta olup Bilgisayar Yazılımı Anabilim Dalı Başkanlığı, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Robotik Anabilim Dalı Başkanlığı, ESOGÜ Ar-Ge Koordinatörlüğü gibi görevlerde bulunmuş veya devam etmektedir.