MUSTAFA AKTAŞ

TÜRKSAT, Coğrafi Bilgi Teknolojileri Direktörü

Mustafa AKTAŞ, 1982 yılında Ankara’da doğdu. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2004 yılında derece ile mezun oldu.

2005-2010 yılları arasında özel sektördeki uluslararası firmalarda Coğrafi Bilgi Sistemleri, Görüntü İşleme ve Yapay Zekâ alanlarındaki kamu projelerinde yazılım mühendisi ve ekip lideri olarak çalıştı. Türkiye’de ilk defa TAKBİS projesinde kullanılan yerli ve milli Coğrafi Bilgi Sistemi Yazılım Altyapısını geliştiren çekirdek ekipte yer aldı.

2010 yılında TÜRKSAT A.Ş.’de kıdemli yazılım mühendisi olarak çalışmaya başladı. 2010-2015 yılları arasında e-Devlet projelerinde kıdemli yazılım mühendisi olarak çalıştı. Türkiye’de birçok kamu kurumunda kullanılan yerli ve milli Elektronik Belge Yönetim Sistemi (BELGENET)’i geliştiren çekirdek ekipte yer aldı. BELGENET projesinde Kriptografi, Asimetrik Şifreleme, PKI (Public Key Infrastructure), Elektronik İmza, Mobil İmza, Elektronik Yazışma Paketi (EYP), Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) vb. elektronik yazışma alt yapısının önemli bileşenlerini geliştirdi ve entegrasyonunu sağladı.

TÜRKSAT A.Ş.’de 2015-2022 yılları arasında başta Akıllı Çözümler olmak üzere birçok önemli e-Devlet Projesinde Çözüm Mimarı olarak çalıştı. Çözüm Mimarı olarak kamu projelerinde teknik çözüm geliştirme, projelerin süre, kapsam ve maliyet açısından yönetilebilir olmasını sağlama vb. teknik danışmanlık çalışmalarını gerçekleştirdi. 2018 yılında PMP sertifikasını aldı.

2022 yılında TÜRKSAT A.Ş.’de Coğrafi Bilgi Sistemleri Direktörü olarak görevlendirildi. Akıllı Çözümler, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama projelerinin teknik çözüm geliştirme ve proje yönetim süreçlerinden sorumludur. Yürütülen önemli kamu projelerinden bazıları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı KGM Kooperatif Akıllı Ulaşım Sistemleri Projesi (K-AUS), Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemi Projesi (TUCBS), Yerli ve Milli GÖKTÜRK-1 Uydusunun Ticarileştirme Faaliyetleri ve Uydu Görüntüsü Analiz Hizmetleridir.

Mustafa AKTAŞ evli ve 2 çocuk babasıdır.