MÜCAHİT ARMAN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Strateji Geliştirme Başkanı

1964 yılında Samsun'da doğan Mücahit Arman, 1986 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden İnşaat Mühendisi; 1989 tarihinde aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsünden “Esnek Üstyapıların Yaşamsal Döngü Analizi” konulu tezini tamamlayarak İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.

1987 yılında Karayolları Genel Müdürlüğünde Planlama Şubesi Müdürlüğünde Planlama Mühendisi olarak çalışmaya başlayan Arman, 1998 yılında Plan Etüt Şefliğine atandı.

1999 yılında 1 yıl süreyle Uluslararası Karayolu Federasyonu (International Road Federation) bursu ile ABD Rensselaer Politeknik Enstitüsünde Ulaşım Mühendisliği programına katılarak ulaşım ağları system modellemeleri, ulaşım ekonomisi, karar destek sistemleri ile trafik mühendisliği konularında çalışmalarda bulundu.

2000 - 2002 yılları arasında Planlama Şubesi Müdür Yardımcılığı, 2002 - 2011 yılları arasında Stratejik Planlama Şubesi Müdürlüğü görevini yürüttü.

2011 yılında Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı, 2017 yılında Karayolları Genel Müdür Yardımcısı görevine getirilen Arman, 11 Ağustos 2023 tarih 32276 sayılı Resmî Gazetede yayınlanan 2023/382 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı olarak atanmıştır.

Arman, Karayolları Genel Müdürlüğünde görev yaptığı süre içinde;

  • Coğrafi Tabanlı Proje Yönetim Sistemi
  • 3 Boyutlu Görüntü Tabanlı Karayolu Envanter Bilgi Sistemi
  • KÖİ kapsamında Yap-İşlet-Devret Otoyol projeleri başta olmak üzere karayolları projelerinin planlanması ile ekonomik ve finansal analizleri
  • Akıllı Ulaşım Sistemleri

projelerinin yürütülmesinde aktif olarak yer almıştır.

Evli ve 1 çocuk babası olan Mücahit Arman İngilizce bilmektedir.