Prof. Dr. Orhan ALANKUŞ

Prof. Dr. Orhan ALANKUŞ
İstanbul Okan Üniversitesi

Prof. Dr. Orhan Alankuş Ankara Fen Lisesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği lisans ve yüksek lisansının ardından doktorasını Londra Imperial College of Science and Technology’de Bilgisayarlı Üretim ve Tasarım Sistemleri üzerinde yaptı. Akademik çalışmalarından ve Londra’da iki yıla yakın bir risk sermayesi şirketinde çalıştıktan sonra 1984 yılında Tofaş Fabrikası’nda çalışmaya başladı.

TOFAŞ’ta farklı mühendislik ve yöneticilik pozisyonlarında çalıştıktan sonra, 1994 yılında Ürün Geliştirme ve ARGE Bölümünün başına geçti. Yıllar içinde ARGE Bölümü 400 kişiye yakın çalışanın bulunduğu bir merkez haline geldi.

2006 yılında TOFAŞ tarafından Uludağ Üniversitesi içinde kurulan Teknokent içinde yer alan Platform AŞ’nin Genel Müdürlüğünü yaptı. Bu şirkette Fiat ve Peugeut Citroen , ile ortak yürütülen Minikargo projesinin çalışmaları yürütüldü. Eylül 2007 de Koç Holding’e geçerek, Teknoloji Danışmanı ve Teknoloji ve Çevre Koordinatörü pozisyonlarında çalıştı.

Eylül 2011’den itibaren Okan Üniversitesinde akademisyenlik ve AR-GE Koordinatörlüğü yapan ALANKUŞ üniversite ile birlikte otonom araçlar üzerine çalışmalar yapmaktadır.